O regionie
Środkowa część Kaszub od półtora wieku nazywana jest przez turystów Szwajcarią Kaszubską. Kaszubi, żyjący tu od ponad tysiąca lat, wierzą, że Bóg szczególnie obdarował tę krainę, obsypując ją ze swojego worka stworzenia całym różnorodnym pięknem, jakie zostało w nim po stworzeniu świata. W tej części Pomorza znajdziemy więc wysokie, ale łagodne wzgórza, tysiące jezior i polodowcowych oczek kryjących się w głębokich obniżeniach, cieniste wąwozy i dzikie lasy dawnej Puszczy Kaszubskiej, a nade wszystko uroczą mozaikę samotnych gospodarstw – tzw. pùstków – rozsianych wśród pól, łąk i zagajników. Ta różnorodność ubogacona jest dodatkowo wciąż pulsującą życiem kulturą kaszubską.
Bogactwo krajobrazów, przyrody i kultury powoduje, że każda pora roku jest tu okazją do ciekawego spędzenia czasu. Zimowe krajobrazy można podziwiać, biegając lub zjeżdżając na nartach w kilku ośrodkach narciarskich albo wsiadając do sań podczas kuligów. Wiosna zachwyca bogactwem kwiatów w lasach porastających doliny i wąwozy, a także świeżą zielenią buków. Lato skłania do wypoczynku nad kaszubskimi jeziorami i poznawania tego obszaru m.in. podczas wycieczek kajakiem, rowerem lub pieszo wzdłuż znakowanych ścieżek. Wreszcie na początku października można tu podziwiać feerię barw lasów gotujących się na do zimowego snu.
Stale poszerzana oferta atrakcji sprawia, że nawet przy niesprzyjającej pogodzie jest tu co robić. Można odwiedzić liczne muzea i parki rozrywki, wypoczywać w tłumnych latem letniskach oraz dobrze wyposażonych kąpieliskach, a także skryć się w prywatnych kwaterach wśród leśnych i jeziornych uroczysk. Efektowne miejsca widokowe są łatwo dostępne zarówno dla podróżujących samochodem, jak i zwolenników wypoczynku w kajaku czy na rowerze.